fiiz.pl

Blog tematyczny o Śląsku, turystyce, jedzeniu, rekreacji.

Turystyka

Top 10 gospodarstw agroturystycznych na Dolnym Śląsku

Top 10 gospodarstw agroturystycznych na Dolnym Śląsku

Podążając tropem natury, urokliwych krajobrazów oraz spokojnego kontaktu z miejscową kulturą i ludźmi, coraz więcej osób zwraca uwagę na gospodarstwa agroturystyczne. Te wyjątkowe miejsca, ukryte zabarykadowane od zgiełku wielkomiejskiego życia, oferują swoim gościom niezapomniane doświadczenia i pełen relaks. W szczególności, Dolny Śląsk, znany z malowniczych gór, urzekających zamków i pałaców oraz bogactwa kulturowo-historycznego, staje się coraz bardziej popularny wśród miłośników agroturystyki. To tutaj, przygotowaliśmy dla Państwa top 10 gospodarstw agroturystycznych na Dolnym Śląsku.

Sprawdź także:

Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku – lista

Charakterystyka gospodarstw agroturystycznych na Dolnym Śląsku

Gospodarstwa agroturystyczne na Dolnym Śląsku to wyjątkowe miejsca, gdzie turyści mogą zaznać autentycznego, prostego wiejskiego życia, czerpać z dobrodziejstw natury, a jednocześnie cieszyć się komfortem i gościnnością gospodarzy. Mają one charakterystyczny dla regionu, klimatyczny styl, który wzorowany jest na tradycyjnej architekturie wiejskiej Dolnego Śląska. Często można tam znaleźć zrekonstruowane, wiekowe obiekty, jak np. stodoły, które zostały przekształcone w komfortowe pokoje dla gości.

Ważną cechą śląskich gospodarstw agroturystycznych jest też silne powiązanie z naturem. Większość z nich posiada duże tereny zielone, ogródki warzywne i sad, a niektóre nawet własne hodowle zwierząt. Nierzadko można tam spotkać konie, owce, kózki, a nawet alpaki. Lista najlepszych gospodarstw agroturystycznych na Dolnym Śląsku:

  • ,,Agroturystyka” 3km od Bolesławca
  • ,,Dom Leśnika” w Chocianowie
  • ,,Dwa Brzegi” w Jaroszówce
  • ,,Amazonka” w Ostaszowie
  • ,,Leśna chata” w Osiecznicy
  • ,,Gajówka” w Gromadce
  • ,,Alchemik” w Wolimierzu
  • ,,Przy Stawach” w Wolimierzu
  • ,,Farma 69″ w Starej Kamienicy
  • ,,Ekologiczne Gospodarstwo Agroturystyczne” w Krzewiu Małym

Usługi oferowane przez śląskie gospodarstwa agroturystyczne

Śląskie gospodarstwa agroturystyczne, aby spełniać oczekiwania coraz bardziej wymagających gości, oferują wiele dodatkowych usług i atrakcji. Większość z nich posiada własną jadalnię, gdzie serwowane są śniadania i obiady przygotowane z produktów pochodzących najczęściej z własnej hodowli czy uprawy. To właśnie tu, goście mogą skosztować autentycznej śląskiej kuchni w jej najlepszym wydaniu.

Inne usługi to przede wszystkim zorganizowanie czasu wolnego – od wspólnych ognisk, przez wycieczki piesze i rowerowe, aż po zajęcia z jazdy konnej dla dzieci i dorosłych. Dla osób pragnących uciec od codziennego stresu, niektóre z gospodarstw oferują też możliwość skorzystania z sauny czy jacuzzi na świeżym powietrzu.

Przykładowe atrakcje i aktywności w gospodarstwach agroturystycznych

Gospodarstwa agroturystyczne na Dolnym Śląsku oferują swoim gościom różnorodne możliwości spędzenia czasu. W zależności od pory roku, można skorzystać z różnych form aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Wiosną i latem zapraszane są do wzięcia udziału w zajęciach z jazdy konnej, przejażdżkach rowerowych czy też pieszych wycieczkach po okolicznych szlakach. Zimą natomiast, wielką popularnością cieszą się kuligi i wyciągi narciarskie w pobliskich ośrodkach narciarskich.

Bardzo popularnym elementem pobytu w gospodarstwie agroturystycznym są też zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, podczas których dzieci uczą się jak hodować zioła, pielęgnować warzywa i owoce lub jak dbać o zwierzęta.

Wybór idealnego gospodarstwa agroturystycznego na Dolnym Śląsku

Wybierając idealne gospodarstwo agroturystyczne na Dolnym Śląsku, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na lokalizację. Najlepiej jeżeli będzie się ono znajdować w cichej, malowniczej okolicy, z dala od zgiełku miasta, ale jednocześnie w niewielkiej odległości od głównych atrakcji regionu. Zwróćmy też uwagę na opinie poprzednich gości, które można łatwo znaleźć w internecie.

Ważne jest również jakie usługi gospodarstwo oferuje – jeżeli planujemy aktywny wypoczynek, warto zwrócić uwagę np. na możliwość wypożyczenia rowerów lub koni. Jeżeli natomiast zależy nam na pełnym relaksie, powinniśmy wybrać miejsce z dobrze rozwiniętą bazą spa oraz różnymi formami terapii relaksacyjnych.

Nie pozostaje więc nic innego, jak zacząć planować swój wyjazd do jednego z gospodarstw agroturystycznych na Dolnym Śląsku i cieszyć się niepowtarzalnym klimatem wyjątkowych miejsc, które oferuje ten region.

Udostępnij

O autorze

Redakcja Fiiz to specjaliści w dziedzinie turystyki! Sprawdź nasze najnowsze propozycje na wakacje lub spędzenie weekendu! Dowiedz się również, gdzie warto zjeść w twoim mieście!