fiiz.pl

Blog tematyczny o Śląsku, turystyce, jedzeniu, rekreacji.

Ciekawostki

Jaka wysokość blatu w kuchni? Uniwersalna wysokość

Jaka wysokość blatu w kuchni? Uniwersalna wysokość

Urządzając kuchnię, szczególnym wyzwaniem może okazać się wybór odpowiedniej wysokości blatu. Idealna wysokość jest czynnikiem wpływającym na wygodę i funkcjonalność kuchennego wnętrza. Lepiej jest dedykować większą uwagę temu elementowi, aby zachować swoją postawę, zdrowie i komfort podczas gotowania.

Sprawdź także:

Jaka wysokość stołu do jadalni i krzesła do stołu jest optymalna?

Standaryzacja wysokości blatu kuchennego

W Polsce, standardową wysokością blatu kuchennego jest 90 cm od podłogi. Jest to uniwersalny wymiar, który holenderscy naukowcy uznali za najbardziej ergo-nomiczny dla większości ludzi. Dla wygody, zawsze warto zwrócić uwagę na wysokość blatu w trakcie montażu kuchni, aby sprawdzić, czy jest ona komfortowa dla naszej postury. Jednak uniwersalna wysokość blatu nie zawsze jest dobrą odpowiedzią na potrzeby wszystkich domowników, dlatego warto skupić się na personalizacji tego elementu pod swoje indywidualne potrzeby.

Różnice indywidualne a wybór wysokości blatów

Każda osoba jest inna, a różnice w naszych kształtach i wielkości są szczególnie zauważalne, gdy chodzi o doboru odpowiedniej wysokości blatów kuchennych. Wszystko zależy od wzrostu osoby, która będzie najczęściej korzystać z kuchni. Osoby o mniejszym wzroście mogą oczywiście potrzebować blatu o niższej wysokości, a osoby wyższe – blatu wyższego.

Jeżeli cała rodzina korzysta z kuchni, bardziej praktycznym rozwiązaniem może okazać się regulowany blat kuchenny, który dostosowujemy do potrzeb wszystkich domowników.

Jak wybrać wysokość blatu dostosowaną do wzrostu

Wiemy już, że blat kuchenny powinien być dostosowany do wzrostu użytkowników, ale jak obliczyć idealną dla nas wysokość? Istnieje kilka metod, a najprostszą z nich jest zastosowanie specjalnej formuły , która pozwala obliczyć, na jakiej wysokości powinien znajdować się blat kuchenny. Mówi ona, że wysokość blatu powinna wynosić ok. 10-15 cm poniżej wysokości łokcia osoby stojącej prosto.

  • Zmierz wysokość od podłogi do miejsca, w którym łokieć jest najsilniej wygięty.
  • Odejmij od otrzymanej wartości 15 cm.
  • Otrzymana wartość to proponowana wysokość blatu kuchennego.

Wpływ wysokości blatu na komfort w kuchni

Niewłaściwie ustawiony blat kuchenny może prowadzić do szybkiego zmęczenia, bólów pleców, ramion czy karku. Dobrze dobrana wysokość pozwala na swobodne użytkowanie kuchni i wykonanie wszystkich czynności związanych z przygotowywaniem posiłków w sposób komfortowy. Dobra wysokość blatu kuchennego ma szczególne znaczenie dla osób, które spędzają dużo czasu w kuchni przygotowując posiłki.

Pamiętajmy zatem, że odpowiednio dobrane parametry naszych kuchennych mebli to nie tylko estetyka i funkcjonalność, ale przede wszystkim nasz komfort i zdrowie.

Wybierając blat kuchenny, warto uwzględnić wszystkie te czynniki, aby cieszyć się funkcjonalną i wygodną kuchnią, dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb.

Udostępnij

O autorze

Redakcja Fiiz to specjaliści w dziedzinie turystyki! Sprawdź nasze najnowsze propozycje na wakacje lub spędzenie weekendu! Dowiedz się również, gdzie warto zjeść w twoim mieście!