fiiz.pl

Blog tematyczny o Śląsku, turystyce, jedzeniu, rekreacji.

Turystyka

Ile jest kopalni w Polsce?

Ile jest kopalni w Polsce?

Kiedy myślimy o Polsce, jednym z pierwszych skojarzeń, które przychodzi na myśl, jest górnictwo. Kopalnie w Polsce stanowią istotny element krajobrazu przemysłowego, a ich rozwoju i związanych z nimi wyzwań nie można pominąć podczas analizy gospodarki kraju. Ale ile tak naprawdę jest kopalń w Polsce? Jakie są najważniejsze i jakie surowce wydobywają? W kolejnych akapitach postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Sprawdź także:

Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku – lista

Rozwój kopalni w Polsce

Górnictwo w Polsce ma długą historię, sięgającą nawet XIII wieku, kiedy to zaczęto raz na dobre wydobywać solę i srebro. Z biegiem lat liczba kopalń rosła, a same kopalnie stawały się coraz głębsze i bardziej skomplikowane. Złoty wiek dla polskiego górnictwa nastał w XIX wieku, kiedy w wyniku postępu technicznego zaczęto wydobywać na większą skalę węgiel kamienny, a kopalnie stały się kluczowym elementem rozwijającej się przemysłowo Polski. W chwili obecnej w Polsce działa około 56 kopalń, ale dokładna liczba może się różnić w zależności od źródeł, z których czerpiemy informacje.

Największe polskie kopalnie

Polska jest domem dla wielu imponujących kopalń, których skala i znaczenie dla gospodarki są nie do przecenienia. Do największych należą:

  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Bełchatów”, która jest największą kopalnią odkrywkową w Europie i jedną z największych na świecie,
  • Kopalnia Miedzi „Lubin”, która jest jednym z największych producentów miedzi na świecie,
  • Kopalnia „Wieliczka” będąca jednym z najstarszych na świecie przedsiębiorstw przemysłu solnego ciągle w produkcji.

Podział kopalni według wydobywanego surowca

Polskie kopalnie można zgrupować według kilku kategorii, ale jednym z najważniejszych podziałów jest ten według wydobywanego surowca. Możemy wyróżnić:

  • kopalnie węgla kamiennego,
  • kopalnie węgla brunatnego,
  • kopalnie rudy miedzi,
  • kopalnie soli.

Najwięcej jest kopalni węgla kamiennego – stanowią one bowiem około 70% wszystkich polskich kopalń. W Polsce wydobywany jest również węgiel brunatny, ale liczba takich kopalń jest znacznie niżej. Podobnie jest z kopalniami rud miedzi i soli – ich liczba jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu do kopalń węgla.

Problemy i wyzwania dla polskich kopalń

Pomimo swojego znaczenia dla polskiej gospodarki, kopalnie w Polsce, podobnie jak wiele innych sektorów przemysłu, stają przed wieloma wyzwaniami. Jednym z najważniejszych jest przejście na czyste technologie i zredukowanie emisji CO2. Innym wyzwaniem jest efektywność ekonomiczna – ceny węgla na świecie są niskie, co powoduje, że wydobycie tego surowca staje się mniej opłacalne. Dodatkowo, zagrożeniem dla górnictwa jest wyczerpywanie się złóż. Większość polskich kopalń działa na terenach, gdzie złóż jest coraz mniej, co zmusza do szukania nowych miejsc do eksploatacji lub też do wykorzystania innych metod wydobycia, co jest związane z dalszymi kosztami.

Udostępnij

O autorze

Redakcja Fiiz to specjaliści w dziedzinie turystyki! Sprawdź nasze najnowsze propozycje na wakacje lub spędzenie weekendu! Dowiedz się również, gdzie warto zjeść w twoim mieście!